הוברמן - כאן צומחים מותגים
קוסמטיקה טבעית מאת יאלי הוד

עד לפני שנים ספורות רווחה הדעה שדבר אינו יכול לחלחל דרך העור ולהגיע למחזור הדם. כיום, כל שיטות הרפואה מכירות בכושר הספיגה של העור. כיום גם ידוע כי תכשירים המיועדים לטיפוח העור נספגים בגוף, ברוב המקרים, ומשפיעים עליו לא פחות מהמזון אשר נקלט דרך הפה.

נשים, קהל היעד העיקרי של חברות הקוסמטיקה, חשופות באופן משמעותי לסכנות הכימיקלים הסינתטיים השונים. חישוב פשוט מלמד כי אישה ממוצעת משתמשת כבחמישה עשר מוצרי קוסמטיקה שונים מדי יום – החל בשמפו ובמשחת השיניים, עבור בדאודורנט ובקרמים למיניהם וכלה במוצרי איפור.

החל מהמאה העשרים, יחד עם ההאצה בקצב החיים והצריכה, אנו עדים לתהליכי תיעוש נרחבים, בחסות הידע המדעי המתעצם. כך גם תעשיית הקוסמטיקה הקונבנציונלית משתמשת בפטרוכימיקלים ובכימיקלים סינתטיים נוספים (חומרים המיוצרים באופן מלאכותי במעבדה) לייצור מוצריה.

רבים מכימיקלים אלה מופקים מנפט. נפט משמש כחומר גלם למגוון רחב מאוד של כימיקלים סינתטיים שאינם קיימים בטבע. תוצרי נפט אלה נקראים "פטרוכימיקלים" ונמצאים במוצרים רבים עמם גופנו בא במגע יומיומי – חומרי ניקוי למיניהם, סיבי בדים , דשנים וחומרי הדברה סינטטיים, צבעי מאכל , חומרים משמרים (גם במזון), בשמים וריחות סינטטיים, מוצרי קוסמטיקה וטואלטיקה ועוד.

הבעיה היא שהפטרוכימיקלים הם חומרים שהינם זרים לגוף, ל"כימיה" של הטבע , לכן אינם מתפרקים היטב. הםמצטברים ברקמות הגוף ובהרבה מקרים מזיקים לבריאות האדם. אותם כימיקלים שאינם מתפרקים היטב ביולוגית , מצטברים גם בסביבת החי והצומח וגורמים לנזק גלובלי.

מעניין לדעת, כי השימוש בנפט כמקור לחומרים סינתטיים החל רק לפני כחמישים שנים, וכי לפני כן כמעט כל החומרים בסביבתנו היו טבעיים

מוצרי קוסמטיקה טבעית הם מוצרים אשר כל או רוב מרכיביהם הם טבעיים, דוגמת צמחים, מינרלים, תמציות ארומטיות וויטמינים. מרכיבים טבעיים אלה מהווים תחליף בטוח, יעיל ובריא בהרבה מהכימיקלים הסינתטיים שרבים מהם מקורם בתעשיית הנפט. היום זה כבר ברור, טבעי- זה בריא, ומה שחשוב לגוף, חשוב גם לעור. לכן, כלקוחות של מוצרי קוסמטיקה מומלץ מאוד שתדעו מהם המרכיבים השונים של המוצרים בהם אתם משתמשים. רשימת המרכיבים צריכה להיות מפורטת על גבי המוצר.

לפניכם מספר טיפים חשובים:

כדאי לשים לב, לא כל מוצר המכונה "טבעי" ו/או הכולל מרכיבים טבעיים הוא אכן טבעי. ולדוגמה, מוצרים רבים המתיימרים להיות "טבעיים" כוללים כמות קטנה מאוד של שמן אתרי או שמן צמחי, המקנים את הרושם הטבעי הרצוי, אולם למעשה רוב מרכיביהם הם כימיקלים סינתטיים.

בבואכם לבחור מוצר קוסמטי, עליכם לדעת שהמחיר אינו מעיד על טיב המוצר וגם לא על היותו מוצר קוסמטי טבעי. רוב התכשירים הקוסמטיים הקיימים בשוק – החל בתכשירים הזולים וכלה ביקרים מורכבים מחומרים דומים שמקורם בתעשיית הנפט ובתהליכים כימיים מלאכותיים.

בעיות עור שונות, כמו דלקות, פריחה, אדמומית וצריבה, עשויות לפחות ואף להיעלם עם המעבר לשימוש במוצרי קוסמטיקה טבעית, ועם הפסקת השימוש במוצרים המכילים מרכיבים מתעשיית הנפט ומרכיבים סינתטיים כגון שמן מינרלי, SLS , חומרי ריח סינטטיים ועוד.

יאלי הוד, נטורופטית וארומתרפיסטית, עוסקת בפיתוח וייצור מוצרי קוסמטיקה טבעיים, מרצה לקוסמטיקה טבעית וארומתרפיה במכללות לרפואה ומנחת סדנאות וקורסים .מתמחה בתחום הקוסמטיקה הטבעית טיפולי יופי, אנטי אייג'ינג, טיפול בבעיות עור וייעוץ תזונתי.

רשימת נושאים
DIY
צור קשר