הוברמן - כאן צומחים מותגים
עובדות חשובות על אריזת דבש / ד"ר עזריה לופו
 
מועדי הרדייה של הדבש באזורים שונים בארץ משתנים בהתאם לאקלים, לצומח ולמצב האגירה. במישור החוף ישנן שתי רדייות עקריות: רדיית אביב בסוף אפריל (דבש הדרים), ורדיית קיץ בסוף יוני (דבש מאקליפטוסים וצמחים נוספים).
 
לאחר הרדייה הדבש מאוחסן במיכלים, האריזה נעשית לאחר 10 ימים לפחות על מנת לאפשר לדבש להצטלל באופן טבעי. יש המשהים את הדבש עד כחודש לפני ראש השנה ואז אורזים לקראת החגים, כאשר הביקוש לדבש מגיע לשיאו.
 
הדבש ידוע כמוצר איכותי יוקרתי וחשוב לארוז אותו באריזה יפה ונוחה לשימוש, האריזה צריכה להיות שקופה כדי שהלקוח יוכל לראות את צבע ומרקם הדבש , לכן, אורזים את הדבש בצנצנות מזכוכית או מפלסטיק (המורשה לאריזת מזון).
 
חישוב והמרה לאריזה: הנפח של 1 ק"ג דבש הוא 704 מ"ל (704=1:1.42). בצנצנת שהנפח שלה 750 מ"ל, ניתן למלא 1 ק"ג דבש וישאר חלל של 46 מ"ל מתחת למכסה. חלל זה חשוב כדי למנוע נזילה של הדבש בזמן שפותחים את הצנצנת.
 
צנצנות זכוכית נחשבות ליוקרתיות יותר ומועדפות לשווק של אריזות קטנות, בעיקר כאלה המיועדות למתנות.
 
צנצנות פלסטיק קלות במשקל ונוחות יותר לשימוש, הן לאורז והן לצרכן. הן אינן שבירות, ואין בהן חשש להמצאות של שבר זכוכית בצנצנת.
 
פתח הצנצנת: חשוב שלצנצנות דבש יהיה פתח רחב, כדי לאפשר הכנסה קלה של כף או כפית להוצאת הדבש. זה חשוב במיוחד, כשהדבש קרוש בחודשי החורף.
 
גודל וצורת הצנצנת: הגדלים השימושיים ביותר לצרכן הם בתכולה של חצי ק"ג, 1 ק"ג, 1.5 ק"ג. לצרכים מיוחדים, אפשר לבחור גם צנצנות קטנות יותר, החל מ- 350 גרם ועד 40 גרם. רוב הצנצנות הן עגולות בצורת גליל , אך אפשר לבחור גם צנצנות בצורת גליל משושה בדומה לתאי הדבש המשושים שבחלות הדבש. יש גם מגוון של צנצנות זכוכית מיוחדות.
 
המכסה: לצנצנות מפלסטיק אפשר לבחור מכסה הנסגר בלחיצה או כזה הנסגר בהברגה, אני אישית מעדיף את שיטת הלחיצה. אפשר גם לבחור את הצבע למכסה: לבן, אדום או צהוב. עלי אהוב הצבע הצהוב המתקשר לצבע הדבש. באריזות הזכוכית המכסה עשוי מפח בצבע מוזהב או עם ציור של פרחים או משושים המזכירים את חלת הדבש. בכל המכסים הסגירה חייבת להיות אטומה לנמלים ולנזילות.
 
דליים: אף הם שימושיים מאוד בתעשיית הדבש, לדוגמא - דליים מפלסטיק עם ידית ממתכת, בתכולה של 25 ק"ג דבש. לדלי יש מכסה עם סגירה חזקה, אטומה לנמלים ולנזילות. דליים אלה מתאימים למכירה סיטונאית, הם נוחים מאוד למילוי ולשנוע, ומכיוון שאפשר למלא אותם כשהם על המשקל, בזמן השווק אין צורך בשקילה.
 
חברת הוברמן איתן כל הדרך מהכוורת עד למדף עם המגוון הגדול בארץ לפתרונות אריזה לדבש
 
 
 
ד"ר עזריה לופו, גר במושב עדנים שבשרון
בוגר הפקולטה לחקלאות, בעל תואר שני בבוטניקה (אוניברסיטת ת"א) ותואר שלישי באנטומולוגיה (אוניברסיטת ת"א). מומחה לדבורים והאבקה בטבע ובגידולים חקלאיים. מגדל דבורים משנת 1967 (50 שנה). מעביר קורסים בגידול דבורים, גידול מלכות ועוד.
רשימת נושאים
DIY
צור קשר